Безпечний інтернет




ІНТЕРНЕТ-БЕЗПЕКА ДЛЯ БАТЬКІВ

    
    Дорогі батьки, Батьківство — це дивовижний досвід, особливо у сьогоднішньому, цифрому світі! Нові технології та Інтернет пропонують чудові інструменти для взаємодії та цікавого проведення часу з нашими дітьми. Втім, цифрове батьківство супроводжується багатьма запитаннями: У якому віці варто починати знайомити дітей з Інтернетом? Що робити, якщо в дитини виробляється надмірна залежність від Інтернету та мобільних пристроїв? Як навчити дітей безпечної, зрілої поведінки онлайн?
    Я сподіваюсь, що ви знайдете необхідну інформацію та поради, які стануть у пригоді у вашій, спільній з дітьми, онлайн-мандрівці. Батьки мають великий вплив на те, як дитина сприймає і розуміє цей світ. І я сподіваюся, що ваші найдорожчі малюки виростуть пильними споживачами і розумними учасниками глобальної цифрової мережі, здатними уникати небезпек Інтернету та водночас черпати з нього нові можливості та натхнення.
    Немає нічого дивного, якщо діти знають про інтернет більше за батьків. Попросіть їх навчити вас користуванню інтернет; поговоріть з ними про те, що гарного і що поганого є у мережі. Не сваріть і не наказуйте дитину, якщо вона розповіла Вам про неприємну зустріч в інтернет. Вашою найкращою стратегією буде попрацювати разом, таким чином ви обидва зможете зрозуміти що трапилося, і як зробити, щоб це більше не повторювалося.
    Досвід, набутий дітьми в інтернет, може бути корисний для них у подальшому житті. Уміння зробити гарний вибір в інтернет може навчити дітей критично ставитися до проблем, з якими їм доведеться зустрітися у подальшому житті.
    Оскільки діти часто є більш "продвинутими" користувачами, ніж дорослі, для них не є складністю зареєструватися у онлайнових іграх або у "чатах". Вони не розуміють наслідків відкриття персональної інформації чужинцям. Навчіть дітей, що не слід надавати персональну інформацію незнайомцям без дозволу батьків. Ця інформація включає ім'я, адресу електронної пошти, поштову адресу, фотографію, номер школи і класу і таке інше. Розкажіть дітям про небезпеки, до яких призводить надання персональної інформації, і роздрукуйте для них головні правила онлайнової подорожі мережею.



КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:

Серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті»

Права дитини у цифровому просторі
Про КІБЕРБУЛІНГ для дітей
Негативний вплив сучасного інформаційного простору на психічне та фізичне здоров'я дитини
Вплив мультфільмів на здоров'я дітей

Як не виростити дитину-телезомбі. Поради батькам Чи винне телебачення в тому, що дитина росте телезомбі? Як не дати дітям від трьох до семи залипнути перед «ящиком», натомість використавши потенціал телебачення для навчання і розвитку.


Правоохоронці дають кілька простих порад для дітей та їх батьків, як безпечно користуватись Інтернетом, щоб не накликати на себе неприємностей.



ДІТЯМ:

    1. Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи, свої паролі.
    2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.
    3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків.
    4. Не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв’яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.
    5. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.
    6. Не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила.
    7.Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.
    8.Не шкодити і не заважати іншим користувачам.

БАТЬКАМ:

    1. Підвищуйте власну комп’ютерну та інтернет-обізнаність. Щоб убезпечити свою дитину у мережі Ви маєте знати про інтернет, принаймні, не менше за неї.
    2. Станьте для дитини порадником. Опановуйте інтернет разом. Повідомте дитині, що вона може звернутися до Вас у будь-якій ситуації. Якщо в інтернеті (у повідомленні електронної пошти, на сайті, форумі, чаті) щось не зрозуміло, хвилює або загрожує, дитина завжди має звертатися по допомогу до Вас. Інформація та послуги в інтернеті не завжди безпечні, тому перш ніж завантажувати, копіювати чи встановлювати будь-що з інтернету, дитина має порадитися з Вами. Навчіть перевіряти інформацію з мережі за допомогою додаткових запитів і звернення до перевірених джерел.
    3. Станьте для своєї дитини другом у соціальних мережах, або попросіть близьких знайомих зробити це.
    4. Встановіть на мобільному телефоні своєї дитини безкоштовну соціальну послугу «Батьківський контроль». Регулярно оновлюйте антивірус.
    5. Створіть територію безпечного інтернету. Використовуйте поновлюваний перелік безпечних для дитини сайтів. Запропонуйте дітям пізнавальні, цікаві та захоплюючі інтернет-ресурси. Щоб захистити дітей від ризиків віртуального світу, використовуйте поновлюваний список рекомендованих сайтів для дітей.


ПЕРЕЛІК ОНЛАЙН-РЕСУРСІВ, 
РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЛЯ ДІТЕЙ


СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ІНТЕРНЕТ-САЙТИ ДИТЯЧОЇ ЛІТЕРАТУРИ


· Весела абетка;
· Українська казка;
· Дитяча література;
· Левко;
· Країна міркувань


ІНТЕРНЕТ-САЙТИ БІБЛІОТЕК ТА ЕЛЕКТРОННИХ БІБЛІОТЕК

· вебсайт Державної бібліотеки України для юнацтва (м. Київ);
· вебсайт Національної бібліотеки України для дітей;
· вебсайт Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (м. Київ);
· вебсайт “Буквоїд”;
· вебсайт Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (м. Київ);
· вебсайт Державної наукової установи "Книжкова палата України імені Івана Федорова" (м. Київ);
· вебсайт “Бібліотеки в мережі Internet”.


ІНТЕРНЕТ-САЙТИ МУЗЕЇВ І КАРТИННИХ ГАЛЕРЕЙ УКРАЇНИ

· вебсайт “Музейний простір України”;
· вебсайт Національного художнього музею України;
· вебсайт Національного музею історії України у Другій світовій війні;
· вебсайт Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття;
· вебсайт Одеського художнього музею;
· вебсайт Вінницького обласного краєзнавчого музею;
· вебсайт Львівського музею історії релігії;
· вебсайт Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького;
· вебсайт Музею Івана Гончара;
· вебсайт Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.


Дитина тікає в світ комп'ютера / інтернету. Як її повернути?

 Інтернет-залежність: що це?

Щоб зрозуміти цей термін - акцент слід зробити на слові залежність. Як зазначено в психологічному словнику, залежність - це нав'язлива потреба здійснювати певні дії, незважаючи на несприятливі наслідки. Тобто, дитина вже не контролює себе. У неї є об'єкт - комп'ютер / інтернет / гра і їй нав'язливо потрібно вступити з цим в контакт, щоб стало добре або не так погано. Дитині в ці періоди все одно на свою реальність. Вона її не відчуває. Вона випадає з неї. Її для неї не існує. Іноді мозок повертається в реальність, щоб задовольнити фізіологічні потреби тіла, а потім знову в «анреал» світ. Що відчуває така дитина? Найчастіше нічого. Вона перекриває свої почуття. Їй з певних причин стає все одно на них. Вона від них біжить. Про що вона думає? Вже точно не про реальність, не про відносини з кимось, не про те, що комусь або їй самій може бути погано і не про своє майбутнє. Думки опосередковані комп'ютером / грою / інтернетом.

Наслідки інтернет-залежності:

• Дитина поступово втрачає навички спілкування з реальними людьми
• Мозок дитини звикає отримувати певну стимуляцію від комп'ютера, в реальному світі складно знайти аналоги
• Дитина втрачає зв'язок з членами сім'ї і з усіма, з ким були побудовані відносини до комп'ютера
• Фізіологічні порушення (погіршення зору, викривлення хребта, порушення роботи опорно-рухового апарату і т.д.)
• Погіршується успішність в школі і в інших освітніх установах
• Відсутній поведінковий репертуар, дитина не має в арсеналі гнучкості поведінки в реальному житті, не знає, як реагувати і діяти в тій чи іншій ситуації
• Відсутні знання про свої бажання, можливості, обмеження, про свій емоційний світ і т.д.

 Причини інтернет-залежності у дітей

Основна причина: дитині в реальному світі погано, в силу чого вона вибирає один із способів допомогти собі, піти в інший світ.

 Інші причини:

• Кожного разу, щоб зайняти дитину або відпочити від видаваного нею шуму, їй пропонувався гаджет
• Коли дитина підходила з якоюсь проблемою, її або висміювали, або лаяли, або не помічали, або частіше вставали на чужу сторону
• Коли дитина виявляла негативні емоції (злилася, дратувалася, ображалася) її лаяли або соромили
• Дитину не вчили заповнювати реальність різними заходами і цікавими процесами
• Дитину рідко хвалять і дуже часто соромлять, лають, висміюють
• Дитину не обмежували в часі при використанні гаджетів
• Дитина бачила, як дорослі весь свій вільний час проводять з гаджетами
• У сім'ї неблагополучна обстановка, батьки лаються між собою, брати знущаються, присутнє непомірне вживання алкоголю і т.д.
• З дитиною не спілкуються по душам, не встановлюють близькі стосунки
• У дитини немає друзів і знайомих дітей, їй нема з ким грати у дворі, або її там кривдять і їй нема до кого звернутися за допомогою
• У дитини мало можливостей проявити себе чи відсутні реальні досягнення
• Можливо у дитини дуже чутлива психіка і для неї не були створені умови в реальності, щоб вона відчувала себе комфортно, внаслідок чого дитина вибирає віртуальний світ
• У дитини є комплекс щодо свого характеру або тіла, що сковує її, не дає бути собою, тоді вона вважає за краще залишатися вдома в комп'ютерному світі

Як зрозуміти: чи залежна моя дитина?

Щоб зрозуміти залежність дитини від комп'ютера, варто просто поспостерігати за нею протягом дня, зробивши акцент на наступних аспектах:
• Дитина сидить за гаджетом більше 3/4 годин поспіль, найчастіше без відриву
• Дитина рідко виходить гуляти
• До дитини рідко приходять друзі, якщо і приходять, то, щоб разом грати в комп'ютер, без нього вони не можуть знайти заняття
• Якщо дитину намагатися розлучити гаджетом, це супроводжується істерикою, образами, погрозами, криками і т.д.
• Дитина частіше вважає за краще грати в комп'ютер, ніж поїхати з сім'єю на прогулянку або на міський захід
• Якщо дитині не нагадати, вона може забути поїсти, забути про особисту гігієну або лягти спати не вчасно
• Коли дитина не за комп'ютером, їй стає нудно, вона не може себе нічим зайняти, стає дратівливою

 Як діяти батькам, чия дитина залежна від інтернету / комп'ютера / гри?

Основний спосіб: поліпшити реальність дитини, щоб забезпеч її повернення зі світу мрій і подружитися з дитиною, налагодити контакт
1. Усвідомити і прийняти той факт, що дитина переживає кризу, їй потрібна допомога
2. Щоб повернути дитину в реальний світ - в цей світ слід внести зміни, а це вимагає сил і особливо часу.
3. НЕ МОЖНА: різко і повністю прибирати гаджет з життя дитини, кричати на неї, лаяти її, лякати наслідками, бити, замикати її десь, відвозити кудись насильно, насильно вести до психолога або давати подивитися відео, в якому говоритися про згубність комп'ютерної звички і т.д. Все це посилить основну причину залежності: (дивися параграф причини інтернет залежності)
4. Постаратися знайти сили, час і бажання, щоб допомогти поліпшити реальність дитини, щоб у неї з'явилося бажання повернутися в неї
 По суті, потрібно ліквідувати причини залежності, які були вказані вище. 

А саме:

- вигадувати дитині різні заняття, як вдома, так і поза домом. Водити в різні гуртки, на різні заходи, в різні секції і т.д. Відвідувати разом марафони, фестивалі, конкурси. Вдома вигадувати розваги (настільні ігри, змагання, інтелектуальні квести, розмови по душам, про мрії). Слід урізноманітнити реальність. Все це робиться у вільний час від комп'ютера, а не замість нього, щоб перехід був плавний і м'який, щоб САМА дитина вирішила проводити більше часу поза гаджетами

- частіше хвалити дитину за реальні досягнення (сам помив підлогу, допоміг батькові в гаражі, помив свій велосипед, приготувала сама бутерброд і т.д.) - ("Як вправно у тебе виходить! Як вміло ти справляєшся з цим. Ти сам навчився?»)
- ввести особистий час на спілкування з дитиною, рано вранці або перед сном. В цей час задавати питання і слухати, менше оцінювати, поправляти, засуджувати. («Як провів день? Що хотіла би робити цілий день? Що розлютило сьогодні? Що образило? Що здивувало?»)
-коли дитина приходить з проблемою, батькам  корисно користуватися наступною тактикою:
1) вислухати мовчки
2) озвучити емоції / почуття дитини («Ти напевно сильно розлютився на нього? Ти напевно образився? Це можливо тебе засмутило?» або просто «Ти злишся зараз - це помітно! Ти засмутився з цього приводу»)
3) Запитати, а яку допомогу вона хоче від вас. Просто, щоб ви вислухали або щоб порадили що робити. («Чим я можу тобі допомогти в цій ситуації?»)
Все це допомагає вибудувати емоційний зв'язок з дитиною, щоб дати її почуттям розкритися. Вона починає відчувати безпеку і прийняття. Швидше за все, вона знову зацікавиться відносинами з батьками, так як вони почнуть частіше приносити їй наснагу.

 

Важливо мати терпіння на цей процес і дати дитині час на повернення в реальне життя. У більшості випадків, все складається благополучно, якщо батьки усвідомлюють, заради чого вони стараються.


Немає коментарів:

Дописати коментар